Twitter
EMA: Zmiana ChPL Arzerra [2013.02.20]
Wielkość czcionki: A | A | A

Europejska Agencja Leków (EMA) 20 lutego 2013 roku zatwierdziła zmienioną Charakterystykę Produktu Leczczniedgo Arzerra, który wskazany jest w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) oporną na leczenie fludarabiną i alemtuzumabem.

Poniżej porównanie poprzedniej wersji ChPL Arzerra z dnia 20.07.2012 względem aktualnej Charakterystyki Produktu Leczniczego Arzerra z dnia 20.02.2013:

Rodzaj

Miejsce w ChPL

ChPL Arzerra [2012.07.20]

ChPL Arzerra [2013.02.20]

zmiana

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

[...]

Substancje pomocnicze:
Produkt zawiera 34,8 mg sodu w dawce 300 mg oraz 232 mg sodu w dawce 2000 mg.

[...]

[...]

Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
Produkt zawiera 34,8 mg sodu w dawce 300 mg oraz 232 mg sodu w dawce 2000 mg.

[...]

dodano

4.2 Dawkowanie i sposób podawania
-> Sposób podawania

Produkt Arzerra przeznaczony jest do podawania w postaci infuzji dożylnej. Przed podaniem produkt należy rozcieńczyć (patrz punkt 6.6).

Produkt Arzerra przeznaczony jest do podawania w postaci infuzji dożylnej. Przed podaniem produkt należy rozcieńczyć. Instrukcja dotycząca rozcieńczania produktu leczniczego przed podaniem, patrz punkt 6.6.

zmiana

5.1 Właściwości farmakodynamiczne
-> Badanie Hx-CD20-402

Badanie mające na celu ustalenie optymalnej dawki produktu przeprowadzono z udziałem 33 pacjentów z nawrotem przewlekłej białaczki limfocytowej lub chorobą oporną na leczenie. Mediana wieku pacjentów wynosiła 61 lat (od 27 do 82 lat); większość pacjentów stanowili mężczyźni (58%) rasy białej.

Badanie mające na celu ustalenie optymalnej dawki produktu przeprowadzono z udziałem 33 pacjentów z nawrotem przewlekłej białaczki limfocytowej lub chorobą oporną na leczenie. Mediana wieku pacjentów wynosiła 61 lat (od 27 do 82 lat); większość pacjentów stanowili mężczyźni (58%); wszyscy pacjenci włączeni do badania należeli do rasy białej.

zmiana

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

Warunki przechowywania rozcieńczonego produktu leczniczego, patrz punkt 6.3.

Warunki przechowywania produktu leczniczego po rozcieńczeniu, patrz punkt 6.3.

zmiana

C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU

 

System nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych

Podmiot odpowiedzialny musi zapewnić, że system nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych, przedstawionej w Module 1.8.1 wniosku o dopuszczenie do obrotu, jest zorganizowany i będzie prawidłowo funkcjonował przed i po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu.

[...] reszta punktu C zamieniona w kolejne punkty D i E wraz ze zmianami

Okresowo aktualizowane raporty dotyczące bezpieczeństwa

Podmiot odpowiedzialny przedłoży okresowe raporty o bezpieczeństwie stosowania tego produktu zgodnie z wymogami określonymi w wykazie unijnych dat referencyjnych, o którym mowa w art. 107c ust. 7 dyrektywy 2001/83/WE i który jest ogłaszany na europejskiej stronie internetowej dotyczącej leków.

przeniesiono / dodano

D. WARUNKI I OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO
STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO

dalsza część punktu C

Plan Zarządzania Ryzykiem

Podmiot odpowiedzialny podejmie działania wyszczególnione w planie nadzoru nad bezpieczeństwem produktów leczniczych zgodnie z wersją RMP (ang. Risk Management Plan), przedstawioną w
Module 1.8.2 dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i wszelkimi jego kolejnymi aktualizacjami uzgodnionymi z Komitetem ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP, ang. Committee for Medicinal Products for Human Use).

Zgodnie z Wytycznymi CHMP, dotyczącymi Systemów Zarządzania Ryzykiem dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi, każdy uaktualniony RMP należy złożyć jednocześnie z kolejnym okresowym raportem o bezpieczeństwie (PSUR, ang. Periodic Safety Update Report).

Ponadto, uaktualniony RMP należy przedstawiać:

  • jeśli uzyskano nowe informacje, które istotnie wpływają na aktualną specyfikację dotyczącą bezpieczeństwa, plan monitorowania bezpieczeństwa lub działania służące ograniczeniu ryzyka;
  • w ciągu 60 dni od uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka;
  • na żądanie Europejskiej Agencji Leków.

ZOBOWIĄZANIE DO WYKONANIA CZYNNOŚCI PO WPROWADZENIU DO
OBROTU

Podmiot odpowiedzialny wykona, w określonych ramach czasowych, następujące czynności:

[...]

Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)

Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nad
bezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w Module 1.8.2 dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i wszelkich jego kolejnych aktualizacji.

Zaktualizowany RMP należy przedkładać corocznie do momentu odnowienia pozwolenia.
W razie pokrywania się dat przedłożenia PSUR i aktualizacji RMP, raporty należy złożyć w tym
samym czasie.

Ponadto, uaktualniony RMP należy przedstawiać:

  • na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
  • w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych informacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka;

Zobowiązania do wypełnienia po wprowadzeniu do obrotu

Podmiot odpowiedzialny wykona, zgodnie z określonym harmonogramem, następujące czynności:

[...]

przeniesiono

E. SZCZEGÓŁOWE ZOBOWIĄZANIA DO WYKONANIA PO WPROWADZENIU DO OBROTU W SYTUACJI, GDY POZWOLENIE NA WPROWADZENIE DO OBROTU JEST UDZIELONE W PROCEDURZE DOPUSZCZENIA WARUNKOWEGO.

przeniesiono z punktu C bez zmian

To pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zostało udzielone w procedurze dopuszczenia warunkowego i zgodnie z Artykułem 14(7) Rozporzadzenia (KE) Nr 726/2004, podmiot odpowiedzialny wykona, w określonych ramach czasowych, następujące czynności:

[...]

Uwaga! Zmiany dotyczą także ulotki dla pacjenta, najnowsza wersja dostępna w dziale Dokumentacja medyczna produktu leczniczego Arzerra

zobacz także:

  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
Data aktualizacji strony: 2013-03-13

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję